Veratron EngineBox - Single Engine  [A2C1824820001]
    Unit price per
Shipping calculated at checkout.
EngineBox - Single Engine
Features:
  • Analog to NMEA 2000® gateway
  • J1939 to NMEA 2000® gateway
  • 2 Models for single engine and dual engine configurations
  • Compact design
  • Status LED
  • Operating temperature range -40°C/+85°C
Technical Specifications:
  • 1x J1939 (2x J1939 Dual Engine)
  • 1x M12 5 pins NMEA 2000®
  • 1x Input 0–4 kHz for RPM (2 inputs with Dual Engine Model)
  • 4x Inputs 0–400 Ohm (up to 8 inputs with Dual Engine Model)
  • 2x Inputs 4–20 mA
  • 1x Input 0–5 V (2 inputs with Dual Engine Model)